„Dostawa, montaż i uruchomienie systemu multimedialnego do Sali Konferencyjnej znajdującej się w EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi."

Data publikacji 2016-08-31
Data zakończenia 2016-09-09 10:00:00
Instytucja "EC1 Łódź-Miasto Kultury" w Łodzi
Miejscowość Łódź
Województwo łódzkie
Branża
  • Urządzenia multimedialne,
  • Aparatura do nagrywania lub powielania obrazu wideo

Szczegóły

Numer ogłoszenia 303984 / 2016
Typ dokumentu ZP-400
Kod CPV 323220006, 323330006
Adres strony internetowej siwz

Przedmiot zamówienia


Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż systemu audiowizualnego w istniejącej Sali konferencyjnej znajdującej się w budynku EC1 Wschód na terenie EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi, Budynek S2 tj. Sali Konferencyjnej 2.S2.8 oraz pomieszczenia socjalnego 2.S2.6 wraz z konieczną adaptacją pomieszczeń oraz przeprowadzenie szkolenia dla pracowników w zakresie przedstawionym w OPZ.
Ogólnym założeniem jest, że Wykonawca, biorąc pod uwagę bieżący stan
pomieszczeń znajdujących się w EC1 Wschód, ma dostarczyć całość niezbędnego
wyposażenia, wykonać instalacje oraz wykonać wszelkie prace adaptacyjne niezbędne do uruchomienia w pełni funkcjonalnej Sali Konferencyjnej. Wykonawca ma obowiązek dostarczyć projekt powykonawczy w postaci rysunków (schematów) oraz opisu w formie elektronicznej i papierowej przedstawiający rozmieszczenie dostarczonych urządzeń wraz z instalacjami zgodnie z wytycznymi w dalszej części OPZ.

Zainstalowane wyposażenie musi spełniać wszystkie wymagania opisane w niniejszym OPZ. Całość dostarczanego sprzętu musi być nowa, nieużywana we wcześniejszych projektach. Zamawiający nie dopuszcza dostaw sprzętu refabrykowanego tzn. odnawianego.

Prace adaptacyjne będą uwzględniały wykonanie okablowania wraz z przyłączami niezbędnymi do pracy systemu , zainstalowanie sprzętu , adaptację pomieszczenia socjalnego na pomieszczenie techniczne dla Sali Konferencyjnej, integracje systemu AV z systemem oświetlenia .
Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia zawarty został w Załączniku nr 1 do SIWZ.

Dodatkowe informacje

Biuletyn 2016
Nazwa "EC1 Łódź-Miasto Kultury" w Łodzi
Ulica ul. Targowa
Nr domu 42372
Miejscowość Łódź
Kod Pocztowy 90022
Województwo łódzkie
Tel 42 638 59 53
Adres strony internetowej narzedzia www.bip.ec1lodz.pl
Adres strony url www.ec1lodz.pl
Regon 10052223800000
E-mail ec1lodz@wp.pl
Obowiązkowa Tak
Zamieszczanie obowiazkowe Tak
Dotyczy 1
Rodzaj zamówienia inny:
Czy dostep dokumentow zamowienia Tak
Dostep dokumentow zamowienia www.bip.ec1lodz.pl
Czy zamieszczona bedzie specyfikacja Tak
Zamieszczona bedzie specyfikacja www.bip.ec1lodz.pl
Czy wymagane przeslanie ofert Tak
Wymagane przeslanie ofert inny tak, pisemnie
Czy podzielone na czesci Nie
Oferty wnioski dostepne nie
Dopuszczone wymagane przeslanie ofert adres EC1 Łódź -Miasto Kultury. ul. Targowa 1/3 , 90-022 Łódź Sekretariat
Komunikacja elektroniczna wymaga nie
Numer referencyjny Nr postępowania: 218/DIM/PN/2016
Rodz zam D
Okres2c 40
Szacunkowa wart zam calosc 750000.00
Waluta calosc PLN
Czy przewiduje udzielenie zamowien 67 Nie
Czas O
Informacje na temat katalogow 1.Ze względu na możliwość wynajmu komercyjnego HALI MASZYN, Zamawiający zastrzega sobie prawo do przerwania prac instalacyjnych łącznie, na maksymalnie 10 dni, przy czym wstrzymanie prac instalacyjnych może nastąpić w zależności od potrzeb jednorazowo bądź kilkukrotnie. Jeżeli Zamawiający wyłączy możliwość prowadzenia prac instalacyjnych o wybraną ilość dni, dni te nie będą doliczane do terminu realizacji zamówienia, o liczbę tych dni zostanie wydłużony termin realizacji zamówienia. O konieczności wstrzymania prac instalacyjnych Zamawiający poinformuje Wykonawcę z dwudniowym wyprzedzeniem. 2. Jako dzień zakończenia realizacji zamówienia uznaje się dzień podpisania protokołu odbioru końcowego, potwierdzającego, iż przedmiot zamówienia został zrealizowany zgodnie z wymaganiami Zamawiającego i bez wad. 3. Strony protokołem odbioru końcowego potwierdzają wykonanie wszystkich obowiązków Wykonawcy wynikających z niniejszej umowy, w tym przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Zamawiającego oraz, że system multimedialny jest sprawny i wolny od wad.
Okreslenie warunkow Zamawiający nie stawia szczegółowego warunku.
Sytuacja finansowa okreslenie warunkow Zamawiający nie stawia szczegółowego warunku.
Zdolnosc techniczna okreslenie warunkow Minimalne warunki dotyczące doświadczenia W celu spełnienia tego warunku, Wykonawca musi wykazać, iż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej dwie dostawy wraz z montażem systemu audiowizualnego (obejmującego system audio oraz system wideo), przy czym wartość każdej z dostaw nie może być mniejsza niż 700 000 zł brutto (słownie: siedemset tysięcy złotych brutto). UWAGA Dla potrzeb oceny spełniania tego warunku, jeśli wartości zostaną podane w walutach innych niż PLN, Zamawiający przyjmie średni kurs PLN do tej waluty podawany przez Narodowy Bank Polski na dzień opublikowania ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. Jeżeli w dniu publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, Narodowy Bank Polski nie publikuje średniego kursu danej waluty, za podstawę przeliczenia przyjmuje się średni kurs waluty publikowany pierwszego dnia, po dniu publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, w którym zostanie on opublikowany. Minimalne warunki dotyczące osób skierowanych przez Wykonawcę do realizacji zamówienia W celu spełnienia tego warunku Wykonawca musi dysponować: Co najmniej jedną osobą, będącą specjalistą w zakresie elektroakustyki, która posiada wykształcenie wyższe inżynierskie (INŻYNIER DŹWIĘKU), który wykonywał lub pełnił funkcję kierownika prac co najmniej jednego zamówienia obejmującego dostawę, montaż i instalację systemów nagłośnieniowych o wartości co najmniej 700 000 PLN brutto w obiektach o charakterze konferencyjnym, edukacyjnym, kulturalnym lub widowiskowym, minimum 1 osobę posiadającą certyfikat producenta w zakresie projektowania oferowanych systemów transmisji i przełączania nieskompresowanych cyfrowych sygnałów Video HD, minimum 1 osobę posiadającą certyfikat specjalisty w zakresie programowania wydany przez producenta w zakresie instalacji, konfigurowania, programowania, uruchomienia i diagnozowania oferowanych systemów transmisji i przełączeń nieskompresowanych cyfrowych sygnałów HD. Zamawiający dopuszcza łączenie przez jedną osobę powyższych uprawnień.
Zdolnosc techniczna informacje dodatkowe Zamawiający wymaga, aby przedmiotowe zamówienie zostało wykonane przez osoby, które Wykonawca zgłosi w wykazie osób załączonym do oferty. W wypadku, gdy w trakcie realizacji zamówienia, konieczna będzie zmiana którejś z osób wymienionych w ofercie, może ona zostać zastąpiona wyłącznie przez osobę posiadającą, co najmniej równorzędne doświadczenie, wykształcenie i kwalifikacje do osoby wskazanej , po uprzednim uzyskaniu akceptacji Zamawiającego.
Czy zdolnosc techniczna wymaga wykonawcow Tak
Czy zamawiajacy przewiduje wykluczenie Tak
Art 24 ust 5 pkt 1 Tak
Art 24 ust 5 pkt 2 Tak
Art 24 ust 5 pkt 3 Tak
Art 24 ust 5 pkt 4 Tak
Art 24 ust 5 pkt 5 Tak
Art 24 ust 5 pkt 6 Tak
Art 24 ust 5 pkt 7 Tak
Art 24 ust 5 pkt 8 Tak
Czy oswiadczenie niepodleganiu wykluczenia Tak
Wykaz dokumentow zaswiadczen Odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 Pzp; 2) oświadczenia wykonawcy o przynależności albo braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej; w przypadku przynależności do tej samej grupy kapitałowej wykonawca może złożyć wraz z oświadczeniem dokumenty bądź informacje potwierdzające, że powiązania z innym wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu.
Zakresie warunkow udzialu 1. wykazu wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, dostaw określonych pkt V.1.2.1 SIWZ w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy lub usługi zostały wykonane- zgodnie z Formularzem nr 6 SIWZ- oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego dostawy lub usługi były wykonywane, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych są wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów - oświadczenie wykonawcy; w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych nadal wykonywanych referencje bądź inne dokumenty potwierdzające ich należyte wykonywanie powinny być wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert 2. Wykaz osób skierowanych przez Wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami o ich kwalifikacjach zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do realizacji zamówienia określonych w pkt 5.3.3.2. SIWZ- zgodnie z Formularzem nr 7 SIWZ. Zamawiający do złożenia dokumentów wskazanych w pkt. 1. oraz 2. wezwie Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona w kryteriach oceny ofert., opisanych w pkt 15 SIWZ.
Inne dokumenty niewymienione Wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów, musi udowodnić zamawiającemu, że realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów, w szczególności przedstawiając zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia. Wykonawca, który polega na sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, odpowiada solidarnie z podmiotem, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, za szkodę poniesioną przez zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów nie ponosi winy. Zamawiający żąda od wykonawcy, który polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a Pzp, przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w pkt 6.5. ppkt 1-2 SIWZ. Zamawiający żąda od wykonawcy przedstawienia dokumentów wymienionych w pkt 6.5. ppkt 1-2 SIWZ, dotyczących podwykonawcy, któremu zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia, a który nie jest podmiotem, na którego zdolnościach lub sytuacji wykonawca polega na zasadach określonych w art. 22a Pzp. Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów, o których mowa w pkt 6.5. SIWZ: 1) ppkt 1 - składa informację z odpowiedniego rejestru albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania lub miejsce zamieszkania ma osoba, której dotyczy informacja albo dokument, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 13, 14 i 21 oraz ust. 5 pkt 5 i 6 Pzp; 2) ppkt 2-4 - składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że: a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości. Jeżeli w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania lub miejsce zamieszkania ma osoba, której dokument dotyczy, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 6.7. SIWZ, zastępuje się je dokumentem zawierającym odpowiednio oświadczenie wykonawcy, ze wskazaniem osoby albo osób uprawnionych do jego reprezentacji, lub oświadczenie osoby, której dokument miał dotyczyć, złożone przed notariuszem lub przed organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania wykonawcy lub miejsce zamieszkania tej osoby. Przepis pkt 6.8. SIWZ stosuje się. Zgodnie z art. 24 ust. 8 Pzp wykonawca, który podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 13 i 14 oraz 16-20 lub ust. 5 Pzp, może przedstawić dowody na to, że podjęte przez niego środki są wystarczające do wykazania jego rzetelności, w szczególności udowodnić naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę lub naprawienie szkody, wyczerpujące wyjaśnienie stanu faktycznego oraz współpracę z organami ścigania oraz podjęcie konkretnych środków technicznych, organizacyjnych i kadrowych, które są odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom lub przestępstwom skarbowym lub nieprawidłowemu postępowaniu wykonawcy. Przepisu zdania pierwszego nie stosuje się, jeżeli wobec wykonawcy, będącego podmiotem zbiorowym, orzeczono prawomocnym wyrokiem sądu zakaz ubiegania się o udzielenie zamówienia oraz nie upłynął określony w tym wyroku okres obowiązywania tego zakazu.
Wadium 1. WYSOKOŚĆ WADIUM Wykonawca przystępujący do postępowania jest zobowiązany wnieść wadium w wysokości 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych) FORMA, TERMIN I MIEJSCE WNIESIENIA WADIUM 1. Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert określonego w SIWZ. 2. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach, wymienionych w art. 45 ust. 6 ustawy PZP: a) pieniądzu; b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym; c) gwarancjach bankowych; d) gwarancjach ubezpieczeniowych; e) poręczeniach udzielanych przez podmioty , o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275, z późn. zm.). 3. W przypadku wnoszenia wadium w pieniądzu, ustaloną kwotę należy wnieść przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego: PKO BP S.A Oddział w Łodzi numer rachunku: 02 1020 3352 0000 1602 0221 0482 Za termin wniesienia wadium w formie pieniężnej przyjmuje się termin uznania rachunku Zamawiającego. 4. W przypadku wnoszenia wadium w pozostałych dopuszczalnych formach określonych w podrozdziale II, wymagane jest załączenie do oferty oryginalnego dokumentu gwarancji/poręczenia. Oryginał gwarancji/poręczenia powinien być umieszczony w ofercie w sposób umożliwiający jego zwrot zgodnie z ustawą PZP. 5. Wadium powinno być oznaczone w następujący sposób: WADIUM postępowanie nr 218/DIM/PN/2016 W przypadku składania przez Wykonawcę wadium w formie gwarancji, powinna ona zostać sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, być bezwarunkowa i nieodwołalna oraz zaleca się, aby zawierała ona następujące elementy: 1) oznaczenie dającego zlecenie, beneficjenta gwarancji – tj. Zamawiającego, gwaranta - banku lub instytucji ubezpieczeniowej udzielającej gwarancji oraz wskazanie ich siedzib, 2) określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją, w tym w szczególności określenie podmiotu składającego ofertę (Wykonawcy) – w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia wskazanie wszystkich tych podmiotów (wykonawców), 3) kwotę gwarancji, 4) termin ważności gwarancji (który nie może być krótszy niż termin związania Wykonawcy złożoną przez niego ofertą), 5) nieodwołalne zobowiązanie gwaranta do zapłacenia kwoty gwarancji na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego, które zawierać będzie oświadczenie, że: a) Wykonawca (którykolwiek z wykonawców wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia), w odpowiedzi na wezwanie o którym mowa w art. 26 ust. 3 i 3a, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1, oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1, pełnomocnictw lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej lub b) Wykonawca (którykolwiek z wykonawców wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia), którego oferta została wybrana, odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie, zgodnie z art. 46 ust. 5 ustawy PZP lub c) Wykonawca (wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia), którego oferta została wybrana, nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zgodnie z art. 46 ust. 5 ustawy PZP lub d) zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy (wykonawców wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia), którego oferta została wybrana, zgodnie z art. 46 ust. 5 ustawy PZP. 6) Postanowienia pkt 5 powyżej stosuje się odpowiednio do poręczeń określonych w pkt. 2e. 7) Niewniesienie wadium w wymaganym terminie (także na przedłużony okres związania ofertą), w wymaganej wysokości lub dopuszczonej formie skutkuje wykluczeniem Wykonawcy z postępowania. 2. UTRATA WADIUM Zamawiający zatrzyma wniesione wadium (w przypadku wadium wniesionego w formie pieniężnej – wraz z odsetkami), jeżeli zaistnieją okoliczności wskazane przepisem art.46 ust. 4a oraz art.46 ust. 5 ustawy PZP. 3. Zwrot wadium nastąpi według zasad określonych w art. 46 ust. 1-4 ustawy Pzp.
Czy wadium Tak
Czy przewiduje udzielenie zaliczek Nie
Czy dopuszcza zlozenie katalogow elektronicznych Nie
Czy wymaga zlozenie oferty wariantowej Nie
Czy dopuszcza zlozenie oferty wariantowej Nie
Czy dopuszcza zlozenie oferty wariantowej zasadniczej Nie
Kod trybu zamówienia PN
Czy zmiana umowy Tak
Zmiana umowy 1. Niedopuszczalna jest pod rygorem nieważności zmiana postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że umowa przewiduje możliwość dokonania takiej zmiany. 2. Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić za zgodą obu Stron wyrażoną na piśmie w formie aneksu do umowy pod rygorem nieważności takiej zmiany. 3. Strony zastrzegają prawo zmiany treści umowy dotyczących: 1) zmiany organizacyjnej Zamawiającego istotnej dla realizacji umowy; 2) zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej przez Strony; 3) zmiany terminu i sposobu zapłaty wynagrodzenia w sytuacji: zmiany zasad finansowania zamówienia przez Zamawiającego, zmiany terminu wykonania zamówienia w wyniku okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, zmiany przepisów prawa; 4) zmiany terminu wykonania przedmiotu umowy oraz obniżenia wynagrodzenia w przypadku zmniejszenia przez Strony zakresu wykonywanego zamówienia; 5) zmian korzystnych dla Zamawiającego, w przypadkach gdy potrzeba zmiany wynika ze zmiany przepisów prawa lub okoliczności, których nie można było przewidzieć przy zawieraniu umowy; 6) zmiany podwykonawcy, który zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych będzie podmiotem udostępniającym zasoby niezbędne do realizacji zamówienia. W takim przypadku Wykonawca jest zobowiązany zaproponować innego podwykonawcę spełniającego na dzień składania ofert warunki określone przez Zamawiającego w ogłoszeniu wraz z załączeniem wszystkich wymaganych oświadczeń i dokumentów określonych w ogłoszeniu; 7) zmiany terminu realizacji przedmiotu umowy z uwagi na: a) niezbędną zmianę sposobu wykonania umowy, o ile zmiana taka jest korzystna dla Zamawiającego oraz konieczna w celu prawidłowego wykonania umowy; b) zmiany będące następstwem okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, w szczególności wstrzymanie realizacji umowy przez Zamawiającego; c) pojawienie się okoliczności które w toku realizacji umowy należy uwzględnić; 8) inne przyczyny zewnętrzne niezależne od Zamawiającego oraz Wykonawcy skutkujące niemożliwością prowadzenia działań w celu wykonania umowy np. zmiany prawa; w przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust 3 pkt. 7) i 8) termin wykonania umowy może ulec odpowiedniemu przedłużeniu, o czas niezbędny do zakończenia realizacji przedmiotu umowy w sposób należyty. 4. Nie stanowi zmiany umowy w rozumieniu art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych w szczególności: 1) zmiana danych związanych z obsługą administracyjno-organizacyjną umowy (np. zmiana nr rachunku bankowego), 2) zmiana danych teleadresowych, zmiana osób wskazanych do kontaktów między Stronami. 5. Wszystkie powyższe postanowienia stanowią katalog zmian, na które Zamawiający może wyrazić zgodę lub nie bez podawania uzasadnienia odmowy. Nie stanowią jednocześnie zobowiązania do wyrażenia takiej zgody zarówno przez Zamawiającego, jak i przez Wykonawcę.
Kryt 0 Cena
Kryt 0p 60
Czy będzie aukcja Nie
Data składania wniosków 09/09/2016
Godzina składania wniosków 10:00
IV 4 4 jezyki polski
Termin on
Termin związania ofertą 30
Zastosowanie procedury pzp Tak
IV IstotnePostanowienia Załącznik nr 2 Umowa nr EC1/……/2016 - wzór NA DOSTAWĘ, MONTAŻ I URUCHOMIENIE SYSTEMU MULTIMEDIALNEGO DO SALI KONFERENCYJNEJ ZNAJDUJĄCEJ SIĘ W „EC1 ŁÓDŹ- MIASTO KULTURY W ŁODZI” . Zawarta w dniu ………………. 2016 roku w Łodzi pomiędzy: „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi z siedzibą w Łodzi, ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź NIP: 7251972744, REGON: 100522238 reprezentowaną przez: Błażeja Modera- Dyrektora zwaną dalej „Zamawiającym”, a ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. z siedzibą w …………………………………., NIP: ............................, REGON: ............................ reprezentowaną przez: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. zwanym dalej „Wykonawcą”, W wyniku wyboru Wykonawcy w trybie przetargu nieograniczonego prowadzonego pod nazwą: „Dostawa, montaż i uruchomienie systemu multimedialnego dla Sali konferencyjnej znajdującej się w EC1 Łódź- Miasto Kultury w Łodzi”, została zawarta umowa o następującej treści: § 1 Przedmiot zamówienia 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa, montaż i uruchomienie systemu multimedialnego do sali konferencyjnej znajdującej się w EC1 Łódź- Miasto Kultury w Łodzi oraz szkolenie pracowników z obsługi systemu. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz obowiązki Wykonawcy związane z realizacją zamówienia zawarte są w SIWZ. 2. Wykonawca zobowiązuje się zrealizować przedmiot umowy zgodnie z: a) SIWZ wraz z załącznikami, b) ofertą Wykonawcy, stanowiącymi integralną część niniejszej umowy. §2 Warunki realizacji umowy 1. Wykonawca zobowiązuje się w szczególności do: a) powiadomienia Zamawiającego o terminie rozpoczęcia realizacji prac montażowych z co najmniej 14- dniowym wyprzedzeniem, b) dokonania ustaleń z Zamawiającym przed rozpoczęciem prac montażowych co do szczegółowych rozwiązań montażowych oraz rozmieszenia poszczególnych elementów systemu, z uwzględnieniem charakterystyki zaoferowanych urządzeń oraz wymagań Zamawiającego co do sposobu realizacji zamówienia przedstawionych w opisie przedmiotu zamówienia, c) uporządkowania i zabezpieczenia miejsca prac montażowych po każdym dniu pracy, d) usunięcia i utylizacji opakowań i innych odpadów powstałych w związku z realizacją dostawy, e) przekazania Zamawiającemu dokumentacji powykonawczej technicznej, w języku polskim, w co najmniej trzech egzemplarzach w zakresie wskazanym w SIWZ f) przeszkolenia personelu Zamawiającego, g) przekazania Zamawiającemu instrukcji obsługi w języku polskim, zawierającej informacje na temat prawidłowego użytkowania zainstalowanego systemu h) realizacji zamówienia zgodnie z SIWZ wraz z załącznikami oraz ofertą 2. Zamawiający zobowiązuje się w szczególności do: a) protokolarnego odbioru przedmiotu zamówienia w terminie 5 dni roboczych od zgłoszenia zakończenia realizacji zadania, b) przekazania Wykonawcy dokumentacji istniejącej instalacji elektrycznej w tym planów jej rozmieszczenia, przed rozpoczęciem prac montażowo- instalacyjnych c) udostępnienia Wykonawcy pomieszczeń, w których odbywać się będą prace montażowo- instalacyjne. § 3 Termin realizacji 1. Dostawa, montaż i uruchomienie systemu multimedialnego oraz przeszkolenie pracowników nastąpi w terminie 40 dni od zawarcia umowy. 2. Jako dzień realizacji zamówienia uznaje się dzień podpisania protokołu odbioru końcowego, potwierdzającego, iż przedmiot zamówienia został zrealizowany zgodnie z wymaganiami Zamawiającego i jest wolny od wad. 3. Ze względu na możliwość wynajmu komercyjnego HALI MASZYN, Zamawiający zastrzega sobie prawo do przerwania prac instalacyjnych łącznie, na maksymalnie 10 dni, przy czym wstrzymanie prac instalacyjnych może nastąpić w zależności od potrzeb jednorazowo bądź kilkukrotnie. Jeżeli Zamawiający wyłączy możliwość prowadzenia prac instalacyjnych o wybraną ilość dni, dni te nie będą wliczane do terminu realizacji zamówienia. O konieczności wstrzymania prac instalacyjnych Zamawiający poinformuje Wykonawcę z dwudniowym wyprzedzeniem. §4 Procedura uzgodnień realizacji zamówienia 1. Przed rozpoczęciem prac montażowych systemu multimedialnego, Wykonawca dokona uzgodnień z Zamawiającym co do szczegółowych rozwiązań montażowych oraz rozmieszenia poszczególnych elementów systemu. 2. Uzgodnień o których mowa w ust. 1 należy dokonać z uwzględnieniem charakterystyki zaoferowanych urządzeń oraz wymagań Zamawiającego co do sposobu realizacji zamówienia przedstawionych w opisie przedmiotu zamówienia. 3. Dokonanie uzgodnień zostanie potwierdzone protokołem uzgodnień, podpisanym przez przedstawicieli obu stron. 4. Protokół uzgodnień będzie zawierał szczegółowe ustalenia co do rozwiązań montażowych oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu w formie opisowej oraz graficznej. 5. Protokół uzgodnień stanowić będzie integralną część niniejszej umowy. § 5 Procedura odbioru 1. Zakończenie realizacji i przekazanie przedmiotu zamówienia stwierdzone będzie protokołem odbioru końcowego podpisanym przez przedstawicieli obu stron, po przeprowadzeniu czynności odbiorowych przez Zamawiającego. 2. Strony protokołem odbioru końcowego potwierdzają wykonanie wszystkich obowiązków Wykonawcy wynikających z niniejszej umowy, w tym przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Zamawiającego oraz że dostarczone urządzenia są sprawne i wolne od wad. 3. Odbiór przedmiotu zamówienia nastąpi w terminie 5 dni roboczych tj. od poniedziałku do piątku od zgłoszenia Zamawiającemu przez Wykonawcę gotowości do odbioru przedmiotu zamówienia. 4. Jeżeli w toku czynności odbiorowych stwierdzone zostaną wady, Zamawiającemu przysługuje uprawnienie wstrzymania odbioru do czasu ich usunięcia. W takiej sytuacji Zamawiający sporządzi protokół niezgodności, w którym określi stwierdzone wady i wyznaczy dodatkowy termin na ich usunięcie, a 5-cio dniowy termin na dokonanie odbioru ulega zawieszeniu. 5. Po usunięciu stwierdzonych wad, Wykonawca zgłasza Zamawiającemu ich usunięcie i tym samym potwierdza gotowość do dalszego odbioru przedmiotu zamówienia. §6 Szkolenie 1. Wykonawca zobowiązuje się przeprowadzić szkolenie w zakresie obsługi systemu multimedialnego dla co najmniej dziesięciu pracowników Zamawiającego, w jego siedzibie oraz z użyciem dostarczonych urządzeń. Zakres szkolenia powinien obejmować: a) znajomość zasad wykonywania czynności operatorskich urządzeń (włączanie, wyłączanie, konfiguracja systemu, przygotowanie prezentacji). b) umiejętność właściwej interpretacji informacji sygnalizowanych przez urządzenia. c) podstawowe zasady diagnostyki stanów awaryjnych. d) zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych. e) obsługę oprogramowania zarządzającego urządzeniami. f) znajomość podstawowych zasad BHP przy obsłudze urządzeń. 2. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć materiały szkoleniowe w języku polskim. 3. Szkolenie winno się odbyć w wymiarze 16 godzin, w ciągu dwóch dni roboczych, po 8 godzin szkolenia każdego dnia. Szkolenie winno się odbyć w godzinach pracy Zamawiającego, tj. od 8-16. §7 Warunki gwarancji 1. Wykonawca udziela Zamawiającemu pełnej gwarancji i rękojmi na okres …… miesięcy na cały system multimedialny. 2. Wykonawca zobowiązuje się dokonywać napraw dostarczonego systemu urządzeń lub wymieniać elementy systemu na nowe, wolne od wad w wypadku wystąpienia usterek powstałych na skutek niewłaściwej budowy, niewłaściwej jakości materiałów oraz wykonawstwa lub wad ukrytych. 3. Przez naprawę rozumie się całkowite usunięcie usterki. 4. W przypadku usterki mobilnego monitora, Wykonawca zobowiązany jest do wymiany urządzenia na nowy (bez naprawy). 5. Okres gwarancji liczy się od daty podpisania przez Zamawiającego protokołu odbioru końcowego przedmiotu zamówienia. 6. Okres gwarancji przedłuża się każdorazowo o liczbę dni przestoju spowodowanego awarią i czasem naprawy elementu systemu. 7. Wykonawca zobowiązuje się dokonywać bezpłatnych napraw gwarancyjnych w miejscu instalacji systemu nie później niż w ciągu ….. dni od chwili zgłoszenia niesprawności. 8. W przypadku, gdy termin naprawy przypada na dni wolne od pracy, Zamawiający jest zobowiązany umożliwić serwisantowi Wykonawcy wykonywanie naprawy w te dni, (przy czym Wykonawca potwierdzi termin przyjazdu serwisu), a jeżeli okaże się to niemożliwe, wówczas Zamawiający powiadomi o tym pisemnie Wykonawcę i naprawa będzie wykonywana w pierwszym dniu roboczym przypadającym po dniach wolnych od pracy u Zamawiającego. 9. Zgłoszenia będą dokonywane przy pomocy poczty elektronicznej, przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. 10. Bieg terminu naprawy rozpoczyna się od dnia wysłania takiej informacji przy pomocy poczty elektronicznej na adres………. 11. W przypadku stwierdzenia przez Wykonawcę niemożliwości wykonania naprawy gwarancyjnej w terminie określonym w ust. 7, Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć na czas naprawy zamiennie- takie same lub równoważne- elementy systemu, wolne od wad i zapewnić jego prawidłowe działanie. Po uruchomieniu urządzenia zastępczego zostanie spisany protokół, w którym zostanie określony ostateczny termin usunięcia awarii. 12. Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć urządzenie o którym mowa w ust. 11 w terminie określonym w ust. 7. 13. Dla urządzenia zastępczego obowiązują warunki gwarancji zapisane w § 7 niniejszej umowy. 14. Wykonawca zobowiązuje się do wymiany urządzenia na nowe w przypadku, gdy po wykonaniu trzech napraw gwarancyjnych dostarczonego urządzenia w ramach tej umowy w ciągu okresu gwarancji będzie ono wykazywało nadal wady w działaniu. 15. Wykonawca pokrywa wszelkie koszty związane z naprawami gwarancyjnymi. § 8 Warunki płatności 1. Łączne całkowite wynagrodzenie Wykonawcy wynosi ……..zł netto, plus 23% podatek VAT w kwocie ………. zł (słownie:…………), co daje kwotę brutto …………… zł (słownie:……………). 2. Wynagrodzenie za przedmiot umowy, o którym mowa w §1 obejmuje wszystkie koszty, jakie Zamawiający poniesie z tytułu realizacji niniejszej umowy. 3. Podstawą do wystawienia faktury przez Wykonawcę, będzie podpisany bez uwag przez przedstawicieli obu stron, protokół odbioru końcowego. 4. Wynagrodzenie określone w ust. 1 zostanie uregulowane przelewem na rachunek bankowy Wykonawcy o numerze ………………………w terminie 30 dni od otrzymania prawidłowo wystawionej faktury VAT. 5. Za dzień zapłaty uważa się datę obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. 6. Zamawiający nie wyraża zgody na cesję wierzytelności wynikających z niniejszej umowy. § 9 Kary umowne 1. W razie nieterminowego wykonania przedmiotu zamówienia o którym mowa w §1 ust 1, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,5% wynagrodzenia brutto określonego w §8 ust 1 , za każdy dzień opóźnienia. 2. W przypadku przekroczenia terminu wskazanego w §7 ust. 7 do usunięciu wady lub usterki w ramach gwarancji, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 2 000 zł za każdy dzień opóźnienia. 3. W przypadku przekroczenia terminu wskazanego w §7 ust. 7 na dostarczenie urządzenia zamiennego o którym mowa w §7 ust.11, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 2 000 zł za każdy dzień opóźnienia. 4. W razie odstąpienia od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 10 % wynagrodzenia brutto o którym mowa w § 8 ust. 1. 5. Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie kar umownych z przysługującego mu wynagrodzenia. 6. Łączna wysokość kar umownych nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia brutto o którym mowa w §8 ust. 1. 7. Zamawiający zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego kary umowne na zasadach ogólnych. § 10 Odstąpienie od umowy W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia niniejszej umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim przypadku Wykonawca może żądać jedynie wynagrodzenia należnego mu z tytułu faktycznego wykonania części umowy. § 11 Zmiany umowy 1. Niedopuszczalna jest pod rygorem nieważności zmiana postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że umowa przewiduje możliwość dokonania takiej zmiany. 2. Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić za zgodą obu Stron wyrażoną na piśmie w formie aneksu do umowy pod rygorem nieważności takiej zmiany. 3. Strony zastrzegają prawo zmiany treści umowy dotyczących: 1) zmiany organizacyjnej Zamawiającego istotnej dla realizacji umowy; 2) zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej przez Strony; 3) zmiany terminu i sposobu zapłaty wynagrodzenia w sytuacji: zmiany zasad finansowania zamówienia przez Zamawiającego, zmiany terminu wykonania zamówienia w wyniku okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, zmiany przepisów prawa; 4) zmiany terminu wykonania przedmiotu umowy oraz obniżenia wynagrodzenia w przypadku zmniejszenia przez Strony zakresu wykonywanego zamówienia; 5) zmian korzystnych dla Zamawiającego, w przypadkach gdy potrzeba zmiany wynika ze zmiany przepisów prawa lub okoliczności, których nie można było przewidzieć przy zawieraniu umowy; 6) zmiany podwykonawcy, który zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych będzie podmiotem udostępniającym zasoby niezbędne do realizacji zamówienia. W takim przypadku Wykonawca jest zobowiązany zaproponować innego podwykonawcę spełniającego na dzień składania ofert warunki określone przez Zamawiającego w ogłoszeniu wraz z załączeniem wszystkich wymaganych oświadczeń i dokumentów określonych w ogłoszeniu; 7) zmiany terminu realizacji przedmiotu umowy z uwagi na: a) niezbędną zmianę sposobu wykonania umowy, o ile zmiana taka jest korzystna dla Zamawiającego oraz konieczna w celu prawidłowego wykonania umowy; b) zmiany będące następstwem okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, w szczególności wstrzymanie realizacji umowy przez Zamawiającego; c) pojawienie się okoliczności które w toku realizacji umowy należy uwzględnić; 8) inne przyczyny zewnętrzne niezależne od Zamawiającego oraz Wykonawcy skutkujące niemożliwością prowadzenia działań w celu wykonania umowy np. zmiany prawa; w przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust 3 pkt. 7) i 8) termin wykonania umowy może ulec odpowiedniemu przedłużeniu, o czas niezbędny do zakończenia realizacji przedmiotu umowy w sposób należyty. 4. Nie stanowi zmiany umowy w rozumieniu art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych w szczególności: 1) zmiana danych związanych z obsługą administracyjno-organizacyjną umowy (np. zmiana nr rachunku bankowego), 2) zmiana danych teleadresowych, zmiana osób wskazanych do kontaktów między Stronami. 5. Wszystkie powyższe postanowienia stanowią katalog zmian, na które Zamawiający może wyrazić zgodę lub nie bez podawania uzasadnienia odmowy. Nie stanowią jednocześnie zobowiązania do wyrażenia takiej zgody zarówno przez Zamawiającego, jak i przez Wykonawcę. §12 Zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązania 1. Wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązania w wysokości 10% wartości oferty brutto w formie……… 2. Wartość zabezpieczenia wynosi….zł 3. Zamawiający zwraca Wykonawcy 70% zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia. 4. Zamawiający zostawia 30% wysokości zabezpieczenia na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi. 5. Kwotę o której mowa w ust. 4 Zamawiający zwraca Wykonawcy nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady. § 13 Postanowienia końcowe 1. W razie wystąpienia sporu związanego z realizacją niniejszej umowy strony zobowiązują się rozstrzygać go na drodze negocjacji, a w przypadku braku porozumienia każda ze stron może zwrócić się do sądu powszechnego właściwego ze względu na siedzibę Zamawiającego. 2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową będą miały zastosowanie przepisy: 1) Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych oraz aktów wykonawczych; 2) Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. 3. Umowę sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, 1 egz. dla Wykonawcy, 2 egz. dla Zamawiającego. Wykonawca Zamawiający
IV 6 2 SkrocenieTerminu Nie
IV 6 5 Nie
Wymagania zabezpieczenia umowy 1. Wykonawca zobowiązany jest wnieść przed podpisaniem umowy zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10 % ceny oferty zawierającej podatek. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy może być wniesione w jednej lub kilku z następujących form: • pieniądzu, • poręczeniu bankowym lub poręczeniu spółdzielczej kasy oszczędnościowo -kredytowej, z tym, że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, • gwarancji bankowej, • gwarancji ubezpieczeniowej, • poręczeniu udzielonym przez podmioty, o których mowa w art.6 b ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 Nr 42, poz.275). Zamawiający nie przewiduje wniesienia zabezpieczenia w innych formach określonych w art. 148 ust. 2 ustawy Pzp. 3. W przypadku wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w pieniądzu - kwotę należy przesłać przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego nr 10 1020 3352 0000 1202 0221 0631, a dokument potwierdzający wpłatę (pokwitowanie) należy złożyć Zamawiającemu najpóźniej przed podpisaniem umowy; 4. W przypadku wniesienia zabezpieczenia w pozostałych dopuszczanych formach, oryginał dokumentu zabezpieczenia należy złożyć Zamawiającemu najpóźniej przed podpisaniem umowy. 5. Z dokumentu gwarancji/poręczenia winno wynikać jednoznacznie gwarantowanie wypłat należności z ustanowionego zabezpieczenia w sposób nieodwołalny, bezwarunkowy i na pierwsze żądanie Zamawiającego. 6. Istotne postanowienia, jakie zaleca się, aby zawierały poręczenia lub gwarancje: „Przedmiotem niniejszej gwarancji/poręczenia jest kwota w wysokości …………………... (słownie: ..............................), stanowiąca zabezpieczenie należytego wykonania umowy, do wniesienia, której zobowiązany jest ..........(nazwa wykonawcy), wybrany w postępowaniu o zamówienie publiczne na “................................................................................“, prowadzonym w trybie .................................................. nr umowy ..................... Niniejszym ................................................................................ (nazwa Gwaranta) gwarantuje zapłatę na rzecz Zamawiającego kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy, o której mowa wyżej, na pokrycie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Gwarancja obowiązuje od dnia …............................ (data zawarcia umowy) do dnia............................... . Gwarant wypłaci Zamawiającemu kwotę, do wysokości określonej powyżej, na pierwsze pisemne żądanie, bez konieczności uzasadnienia żądania przez Zamawiającego, o ile Zamawiający stwierdzi w swoim żądaniu, że kwota roszczenia jest mu należna w związku z zaistnieniem choćby jednego z warunków wymienionych w umowie.” 7. Zabezpieczenie wniesione w formie gwarancji i poręczeń musi spełniać warunki zabezpieczenia wniesionego w pieniądzu i wykonawca nie może w żaden sposób (np. żądaniem dodatkowych dokumentów, stawianiem dodatkowych warunków) ograniczać prawa Zamawiającego do dysponowania zabezpieczeniem w okolicznościach wymienionych w umowie. 8. Warunki i termin zwolnienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy określone zostały we Wzorze umowy.
Czy unieważnienie Tak
Repozytorium wiedzy Urzędu Zamówień Publicznych  

Niezbędnik każdego uczestnika postępowania przetargowego - zebrane w jednym miejscu wszystkie najważniejsze dokumenty prawne...

Gwarancja ceny artykułów biurowych - pętla na szyi?  

W postępowaniach przetargowych podanie najniższej ceny jest w dalszym ciągu głównym, a często jedynym kryterium...

Nowa linia długopisów SCHNEIDER Slider Xite, XB  

Długopisy SCHNEIDER Slider Xite, XB wyposażone w wymienny wkład Slider 710 XB to idealne narzędzie do codziennej pracy w...

przetargibiurowe.pl  (+48) 600 092 062

Godziny pracy:  Biuro, live chat: 800 - 1700  Wsparcie online: 24h

Michał Troc Biuro obsługi klienta  

Szanowni Klienci! Drodzy Państwo!

Dbamy o Twoją prywatność

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas i naszych zaufanych partnerów oraz przekazujemy informacje o naszej polityce prywatności w tym o tzw. cookies. Klikając „Przejdź do serwisu”, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez nas i naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty), w tym na umieszczanie tzw. cookies na Twoich urządzeniach i ich odczytywanie, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu”.

Jeśli nie chcesz wyrazić zgody lub ograniczyć jej zakres, kliknij „Szczegóły”, gdzie znajdziesz wszelkie informacje o tym jak to zrobić . Te same informacje znajdziesz także na podstronie z naszą polityką prywatności obowiązującą od 25 maja 2018.

W przypadku użytkowników zalogowanych, ważna jest Państwa wcześniejsza zgoda której udzieliliście podczas zakładania konta. Każda Państwa zgoda jest dobrowolna i można ją w dowolnym momencie wycofać.

Polityka prywatności (rozwiń) Klauzula Informacyjna (rozwiń) Lista Zaufanych Partnerów (rozwiń)