Gwarancja ceny artykułów biurowych - pętla na szyi?

Gwarancja ceny artykułów biurowych - pętla na szyi?

W postępowaniach przetargowych podanie najniższej ceny jest w dalszym ciągu głównym, a często jedynym kryterium stosowanym przez Zamawiającego przy wyborze oferty przetargowej. Wykonawca umowy - zgodnie z przepisami - ma obowiązek zagwarantować cenę wskazaną w ofercie do końca obowiązywania umowy. Niekiedy oznacza to okres roku lub nawet 2 lat. Kłopoty pojawiają się zawsze, kiedy na rynek zaczynają działać zmiany czynników cenotwórczych, takich jak choćby wahania kursów walut, cen surowców czy kosztów pracy. Wykonawca jest najczęściej jedynie pośrednikiem towarów objętych specyfikacją. Kupuje je od Dostawców (importerów / producentów), a ci z uwagi na brak zobowiązania do odbioru produktów (którego Zamawiający z ostrożności nie udziela), nie są w stanie w większości przypadków zagwarantować niezmienności cen.
 
Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość zawarcia w specyfikacji klauzul waloryzacyjnych, które mogą uwzględniać ewentualne zmiany cen. Jest to jednak prawo, z którego Zamawiający korzystają opcjonalnie, co oznacza, że Wykonawcy przystępując do przetargu nie mają pewności, że waloryzacja cen będzie w danym przypadku zastosowana i w efekcie stając do rywalizacji o kontrakt przetargowy muszą ryzykować ponad swoje możliwości. Brak jest ochrony prawnej w stosunku do Wykonawcy, a zmiana ceny wskazanej w ofercie na wyższą jest uznawana za tzw. istotną modyfikację umowy - zatem jest niedopuszczalna. W myśl przepisów, zmiana cen może być zakwestionowana przez Zamawiającego również dlatego, że jest modyfikacją na korzyść Wykonawcy, a jej wcześniejsza znajomość mogła wpływać na rozszerzenie kręgu potencjalnych oferentów.
 
Mamy logiczną pętlę, która zaciska się na szyi Wykonawców oraz Dostawców decydujących się na udzielenie gwarancji „pomimo wszystko”, ale z drugiej strony wpływa na znaczące obniżenie jakości produktów i dostaw z uwagi na konieczność zrównoważenia rosnących kosztów. Można pokusić się o stwierdzenie, że w takiej sytuacji nikt nie wygrywa, a wszyscy są przegrani (także Zamawiający).
 
Ktoś powie, że w związku z tym Wykonawcy powinni uwzględniać dodatkową poduszkę marżową i zakładać zmianę rentowności dostaw już na etapie wyceny przetargowej. Ale życie pokazuje, że obawy o konkurencyjność oferty (czy też w tym przypadku jej brak) są silniejsze niż potencjalne ryzyko straty. Efekty to nierentowne kontrakty, które w ogólnym rozrachunku dla wielu Wykonawców skończyły się zamknięciem biurowego biznesu.
 
Z pewnością potrzebne są stosowne regulacje prawne, które zminimalizują ryzyko ciążące na Wykonawcach przetargu. Z jednej strony może to być nałożenie na Zamawiającego zobowiązania do odbioru wyspecyfikowanych w przetargu ilości tak, aby odpowiedzialność była podzielona między Zamawiającego / Wykonawcę i Dostawcę. Innym wyjściem z sytuacji może być - w przypadku wystąpienia obiektywnych zmian rynkowych - umożliwienie korekty cenowej, zarówno w zakresie podwyżki, jak i obniżki - dokładnie tak, jak ma to miejsce w sektorze finansowym. Niestety, w tej chwili prawo zamówień publicznych wciąż stoi po stronie Zamawiającego i na pewno jeszcze przez jakiś czas uczestnictwo w przetargach będzie się wiązało dla Wykonawcy z finansowym ryzykiem.

2018-02-13
Repozytorium wiedzy Urzędu Zamówień Publicznych  

Niezbędnik każdego uczestnika postępowania przetargowego - zebrane w jednym miejscu wszystkie najważniejsze dokumenty prawne...

Gwarancja ceny artykułów biurowych - pętla na szyi?  

W postępowaniach przetargowych podanie najniższej ceny jest w dalszym ciągu głównym, a często jedynym kryterium...

Nowa linia długopisów SCHNEIDER Slider Xite, XB  

Długopisy SCHNEIDER Slider Xite, XB wyposażone w wymienny wkład Slider 710 XB to idealne narzędzie do codziennej pracy w...

przetargibiurowe.pl  (+48) 600 092 062

Godziny pracy:  Biuro, live chat: 800 - 1700  Wsparcie online: 24h

Michał Troc Biuro obsługi klienta  

Szanowni Klienci! Drodzy Państwo!

Dbamy o Twoją prywatność

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas i naszych zaufanych partnerów oraz przekazujemy informacje o naszej polityce prywatności w tym o tzw. cookies. Klikając „Przejdź do serwisu”, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez nas i naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty), w tym na umieszczanie tzw. cookies na Twoich urządzeniach i ich odczytywanie, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu”.

Jeśli nie chcesz wyrazić zgody lub ograniczyć jej zakres, kliknij „Szczegóły”, gdzie znajdziesz wszelkie informacje o tym jak to zrobić . Te same informacje znajdziesz także na podstronie z naszą polityką prywatności obowiązującą od 25 maja 2018.

W przypadku użytkowników zalogowanych, ważna jest Państwa wcześniejsza zgoda której udzieliliście podczas zakładania konta. Każda Państwa zgoda jest dobrowolna i można ją w dowolnym momencie wycofać.

Polityka prywatności (rozwiń) Klauzula Informacyjna (rozwiń) Lista Zaufanych Partnerów (rozwiń)