Zmiana umowy tekst |
Dotyczy części 1 i 2 zamówienia:
§6
Zmiany umowy
1. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w sytuacji, gdy okaże się, iż Sprzęt objęty Umową, w tym jego elementy składowe nie są dostępne na rynku. W takiej sytuacji Zamawiający dopuszcza możliwość ich zastąpienia przez inne tego samego rodzaju (sprzęt zamienny), na wniosek Wykonawcy pod warunkiem, że iż sprzęt zamienny spełniać będzie wymagania minimalne określone w załączniku nr 1 do Umowy.
2. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w sytuacji, gdy Sprzęt objęty Umową, w tym jego elementy składowe będą mogły być zastąpione przez inny tego samego rodzaju sprzęt zamienny pod warunkiem zachowania minimalnych parametrów i pierwotnego przeznaczenia zastępowanego Sprzętu (wynikających z opisu przedmiotu zamówienia) określonych w załączniku nr 1 do umowy w przypadku, gdy zajdzie co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) celem zamiany jest wymiana na sprzęt zamienny wykonany przy użyciu nowszej
lub bardziej ekologicznej technologii,
2) wymiana na sprzęt zamienny pozwoli na uzyskanie kompatybilności technicznej
z urządzeniami lub programami komputerowymi już posiadanymi przez Zamawiającego lub tymi, które Zamawiający nabędzie lub w inny sposób wejdzie w ich posiadanie po terminie złożenia oferty w postępowaniu przetargowym w którym Umowa została zawarta,
3) celem zamiany jest wymiana na sprzęt o wyższej jakości lub o lepszych parametrach
w stosunku do wymagań w tym zakresie wynikających z załącznika nr 1 do Umowy,
4) zaprzestania produkcji sprzętu zaoferowanego przez Wykonawcę przez jego producenta,
5) braku dostępności na rynku odpowiedniej ilości sprzętu wymienionego w załączniku nr 1 do niniejszej Umowy, co w istotny sposób wpływa na możliwość wykonania przez Wykonawcę Umowy, przede wszystkim dostawa Sprzętu może nie zostać wykonana w umówionym terminie.
- przy czym wskazane powyżej zmiany Umowy będą niedopuszczalne, jeżeli połączone byłyby
z roszczeniem Wykonawcy o zwiększenie wynagrodzenia.
3. Dopuszczona będzie możliwość zmiany wynagrodzenia Wykonawcy (zapłata) – wynagrodzenie może ulec zmianie w przypadku zmiany obowiązującej stawki podatku VAT, przyjętej za postawę do kalkulacji ceny za zamówienie. Maksymalną granicą zmiany, o której mowa w niniejszym ustępie może być wyłącznie kwota wynikająca ze zmiany stawki podatku VAT. Zmiana dotyczyć może wyłącznie tych części wynagrodzenia lub okresu wykonywania Umowy, których dotyczy zmiana stawki podatku VAT.
4. Dopuszczona zostanie również możliwość zmiany określonego w Umowie Miejsca dostarczenia sprzętu.
5. Niezależnie od powyższych postanowień przewiduje się możliwość zmiany postanowień Umowy w przypadku, gdy zachowanie istniejących postanowień Umowy będzie niemożliwe w skutek nakazów, decyzji, czy innego rodzaju rozstrzygnięć administracji publicznej (w tym instytucji zarządzającej), i/lub okaże się to konieczne w celu umożliwienia realizacji Umowy w sposób zgodny z powszechnie lub miejscowo obowiązującymi przepisami prawa, i/lub wynikną rozbieżności lub niejasności w Umowie, których nie można usunąć w inny sposób, a zmiana będzie umożliwiać usunięcie rozbieżności i doprecyzowanie Umowy zgodnie z jej celem lub w celu jednoznacznej interpretacji jej postanowień przez Strony.
6. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w zakresie terminu końcowego o którym mowa w § 1 ust. 3 Umowy. Termin może ulec wydłużeniu w następujących przypadkach:
1) Opóźnienia Zamawiającego w wykonaniu czynności, od których uzależniona jest możliwość wykonania obowiązków nałożonych Umową na Wykonawcę (np. brak dostępności do pomieszczeń Zamawiającego);
2) Niezawinionych przez Wykonawcę, opóźnień Zamawiającego w wykonaniu czynności, od których uzależniona jest możliwość wykonania obowiązków nałożonych Umową na Wykonawcę, w tym przekazania (wydania) Wykonawcy Potwierdzenia MKiDN, wydłużająca się procedura wydawania Potwierdzenia przez MKiDN, w szczególności brak uzyskania Potwierdzenia w terminie o którym mowa w §1 ust. 3 niniejszej Umowy licząc od dnia wystąpienia w trybie art. 83 ust. 14 pkt 1 obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej zwanego w skrócie „MKiDN”) o uzyskanie potwierdzenia (zaświadczenia) wymaganego dla możliwości objęcia Sprzętu tj. zestawów komputerowych zerową stawką podatku VAT. Zamawiający wskazuje, iż procedura wydawania Potwierdzenia przez MKiDN trwa ok. 7 dni licząc od dnia złożenia stosownych dokumentów;
3) Konieczna będzie zmiana opisu przedmiotu zamówienia lub zmiana innych obowiązków Wykonawcy, w szczególności w przypadku wystąpienia okoliczności zmiany Umowy opisanych w §6 ust. 2 niniejszej Umowy;
4) Z powodu Siły wyższej. Siła wyższa oznacza wyjątkowe zdarzenie lub okoliczność:
a) na którą Strona umowy nie ma wpływu,
b) przed którą Strona umowy nie mogłaby się rozsądnie zabezpieczyć przed momentem zawarcia umowy,
c) której, gdyby wystąpiła, Strona umowy nie mogłaby uniknąć lub przezwyciężyć,
d) której nie można w istocie przypisać drugiej Stronie umowy.
- Przedłużenie terminów wykonania umowy z przyczyn wskazanych w pkt. 1-3, może nastąpić wyłącznie o czas trwania przeszkody, tj. o czas, o jaki wyżej wskazane okoliczności wpłynęły na termin wykonania Umowy przez Wykonawcę uniemożliwiając mu terminową realizację przedmiotu Umowy.
7. Bez względu na postanowienia ust. 1 – 6, dopuszczone będą zmiany niesprzeciwiające się postanowieniom art. 144 ust. 1 ustawy PZP, tj. takie, które nie będą dotyczyć istotnych postanowień zawartej Umowy w stosunku do oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, z którym zawarta została Umowa.
8. Przewiduje się możliwość zmiany postanowień Umowy również w zakresie, w jakim będzie
to konieczne - jako logiczne następstwo wynikające ze zmian Umowy dokonanych lub dokonywanych na podstawie ust. 1 - 4.
9. Pod rygorem nieważności, zmiany Umowy, o których mowa w ust. 1 – 6 wymagają wprowadzenia poprzez zawarcie przez Zamawiającego i Wykonawcę pisemnego aneksu. Żadnej ze stron Umowy nie przysługuje roszczenie o zawarcie aneksu. Zamawiający zastrzega sobie również prawo uprzedniego negocjowania z Wykonawcą zakresu zmian do Umowy.
10. Wskazane powyżej przyczyny (możliwości) wprowadzenia zmian Umowy mogą wystąpić na podstawie jednego lub większej liczny aneksów. Podstawę tego samego aneksu może stanowić zarówno tylko jedna lub więcej niż jedna przyczyna (możliwość zmiany Umowy) spośród wskazanych przyczyn.
11. Niezależnie od powyższego, Strony dopuszczają możliwość zmian redakcyjnych Umowy, a także zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy, w szczególności przyspieszających realizację, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego na wykonanie, utrzymanie lub użytkowanie przedmiotu umowy bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy. W takiej sytuacji, Strony wprowadzą do umowy stosowne zmiany weryfikujące redakcyjne dotychczasowe brzmienie umowy albo też kierując się poszanowaniem wzajemnych interesów, zasadą równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodnym zamiarem wykonania przedmiotu umowy, określą zmiany korzystne z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy.
12. W razie wątpliwości, przyjmuje się, że nie stanowią zmiany Umowy następujące zmiany:
1) danych związanych z obsługą administracyjno-organizacyjną Umowy,
2) danych teleadresowych,
3) danych rejestrowych,
4) będące następstwem sukcesji uniwersalnej po jednej ze stron Umowy.
§6(1)
1. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy we wszystkich jej zakresach (w tym
w zakresie terminu realizacji, wynagrodzenia wykonawcy, zakresu przedmiotowego) w przypadku występowania okoliczności utrudniających lub uniemożliwiających realizację zamówienia (lub dopiero mających taki stan wywołać) w związku z występowaniem COVID-19.
2. Strony informują się wzajemnie o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie niniejszej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Strony umowy potwierdzają ten wpływ, dołączając do informacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, oświadczenia lub dokumenty, które mogą dotyczyć w szczególności:
1) nieobecności pracowników lub osób świadczących pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które uczestniczą lub mogłyby uczestniczyć w realizacji zamówienia z uwagi na: ich obowiązkową hospitalizację, objęcie kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym w związku z pozostawaniem w styczności z osobami, których zdrowie zostało zagrożone przez COVID-19, zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, lub niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19;
2) decyzji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nakładających na wykonawcę obowiązek podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych;
3) poleceń lub decyzji wydanych przez wojewodów, ministra właściwego do spraw zdrowia lub Prezesa Rady Ministrów, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, o których mowa w art. 11 ust. 1–3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, w tym jej zmian;
4) wstrzymania dostaw, trudności lub brak dostępności do sprzętu objętego przedmiotem niniejszej Umowy;
5) trudności w realizacji usług transportowych;
6) innych okoliczności, które uniemożliwiają bądź w istotnym stopniu ograniczają możliwość wykonania umowy;
7) okoliczności, o których mowa w pkt 1–6, w zakresie w jakim dotyczą one podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy;
2a. W przypadku wykonawców mających siedzibę lub wykonujących działalność związaną z realizacją umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w miejsce dokumentów, o których mowa w ust. 2, składa się dokumenty wydane przez odpowiednie instytucje w tych krajach lub oświadczenia tych wykonawców.
3. Każda ze stron może żądać przedstawienia dodatkowych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy.
4. Zamawiający po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 o których mowa w ust. 2, wpływają na należyte wykonanie umowy w uzgodnieniu z wykonawcą dokonuje zmiany umowy, w szczególności przez:
1) zmianę terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części,
2) zmianę sposobu wykonywania robót budowlanych,
3) zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy,
- o ile wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy.
5. W przypadku stwierdzenia, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w ust. 2, mogą wpłynąć na należyte wykonanie umowy, zamawiający, w uzgodnieniu z wykonawcą, może dokonać zmiany umowy zgodnie z ust. 4.
6. Zmiana terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części może nastąpić o czas trwania przeszkody i/lub o czas trwania skutków związanych z wystąpieniem tej przeszkody.
7. Strona wnioskująca o zmianę umowy przedstawia wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte jej wykonanie.
8. Wykonawca i podwykonawca, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, która jest związana z wykonaniem zamówienia publicznego lub jego części, uzgadniają odpowiednią zmianę tej umowy, w szczególności mogą zmienić termin wykonania umowy lub jej części, czasowo zawiesić wykonywanie umowy lub jej części, zmienić sposób wykonywania umowy lub zmienić zakres wzajemnych świadczeń.
9. W przypadku dokonania zmiany umowy, jeżeli zmiana ta obejmuje część zamówienia powierzoną do wykonania podwykonawcy, wykonawca i podwykonawca mogą uzgodnić odpowiednią zmianę łączącej ich umowy, w sposób zapewniający, że warunki wykonania tej umowy przez podwykonawcę nie będą mniej korzystne niż warunki wykonania umowy zmienionej pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą.
Dotyczy części 3 zamówienia:
§6
Zmiany umowy
1. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w sytuacji, gdy okaże się, iż Sprzęt objęty Umową, w tym jego elementy składowe nie są dostępne na rynku. W takiej sytuacji Zamawiający dopuszcza możliwość ich zastąpienia przez inne tego samego rodzaju (sprzęt zamienny), na wniosek Wykonawcy pod warunkiem, że iż sprzęt zamienny spełniać będzie wymagania minimalne określone w załączniku nr 1 do Umowy.
2. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w sytuacji, gdy Sprzęt objęty Umową, w tym jego elementy składowe będą mogły być zastąpione przez inny tego samego rodzaju sprzęt zamienny pod warunkiem zachowania minimalnych parametrów i pierwotnego przeznaczenia zastępowanego Sprzętu (wynikających z opisu przedmiotu zamówienia) określonych w załączniku nr 1 do umowy w przypadku, gdy zajdzie co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) celem zamiany jest wymiana na sprzęt zamienny wykonany przy użyciu nowszej
lub bardziej ekologicznej technologii,
2) wymiana na sprzęt zamienny pozwoli na uzyskanie kompatybilności technicznej
z urządzeniami lub programami komputerowymi już posiadanymi przez Zamawiającego lub tymi, które Zamawiający nabędzie lub w inny sposób wejdzie w ich posiadanie po terminie złożenia oferty w postępowaniu przetargowym w którym Umowa została zawarta,
3) celem zamiany jest wymiana na sprzęt o wyższej jakości lub o lepszych parametrach
w stosunku do wymagań w tym zakresie wynikających z załącznika nr 1 do Umowy,
4) zaprzestania produkcji sprzętu zaoferowanego przez Wykonawcę przez jego producenta,
5) braku dostępności na rynku odpowiedniej ilości sprzętu wymienionego w załączniku nr 1 do niniejszej Umowy, co w istotny sposób wpływa na możliwość wykonania przez Wykonawcę Umowy, przede wszystkim dostawa Sprzętu może nie zostać wykonana w umówionym terminie.
- przy czym wskazane powyżej zmiany Umowy będą niedopuszczalne, jeżeli połączone byłyby
z roszczeniem Wykonawcy o zwiększenie wynagrodzenia.
3. Dopuszczona będzie możliwość zmiany wynagrodzenia Wykonawcy (zapłata) – wynagrodzenie może ulec zmianie w przypadku zmiany obowiązującej stawki podatku VAT, przyjętej za postawę do kalkulacji ceny za zamówienie. Maksymalną granicą zmiany, o której mowa w niniejszym ustępie może być wyłącznie kwota wynikająca ze zmiany stawki podatku VAT. Zmiana dotyczyć może wyłącznie tych części wynagrodzenia lub okresu wykonywania Umowy, których dotyczy zmiana stawki podatku VAT.
4. Dopuszczona zostanie również możliwość zmiany określonego w Umowie Miejsca dostarczenia sprzętu.
5. Niezależnie od powyższych postanowień przewiduje się możliwość zmiany postanowień Umowy w przypadku, gdy zachowanie istniejących postanowień Umowy będzie niemożliwe w skutek nakazów, decyzji, czy innego rodzaju rozstrzygnięć administracji publicznej (w tym instytucji zarządzającej), i/lub okaże się to konieczne w celu umożliwienia realizacji Umowy w sposób zgodny z powszechnie lub miejscowo obowiązującymi przepisami prawa, i/lub wynikną rozbieżności lub niejasności w Umowie, których nie można usunąć w inny sposób, a zmiana będzie umożliwiać usunięcie rozbieżności i doprecyzowanie Umowy zgodnie z jej celem lub w celu jednoznacznej interpretacji jej postanowień przez Strony.
6. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w zakresie terminu końcowego o którym mowa w § 1 ust. 3 Umowy. Termin może ulec wydłużeniu w następujących przypadkach:
1) Opóźnienia Zamawiającego w wykonaniu czynności, od których uzależniona jest możliwość wykonania obowiązków nałożonych Umową na Wykonawcę (np. brak dostępności do pomieszczeń Zamawiającego);
2) Niezawinionych przez Wykonawcę, opóźnień Zamawiającego w wykonaniu czynności, od których uzależniona jest możliwość wykonania obowiązków nałożonych Umową na Wykonawcę;
3) Konieczna będzie zmiana opisu przedmiotu zamówienia lub zmiana innych obowiązków Wykonawcy, w szczególności w przypadku wystąpienia okoliczności zmiany Umowy opisanych w §6 ust. 2 niniejszej Umowy;
4) Z powodu Siły wyższej. Siła wyższa oznacza wyjątkowe zdarzenie lub okoliczność:
a) na którą Strona umowy nie ma wpływu,
b) przed którą Strona umowy nie mogłaby się rozsądnie zabezpieczyć przed momentem zawarcia umowy,
c) której, gdyby wystąpiła, Strona umowy nie mogłaby uniknąć lub przezwyciężyć,
d) której nie można w istocie przypisać drugiej Stronie umowy.
- Przedłużenie terminów wykonania umowy z przyczyn wskazanych w pkt. 1-3, może nastąpić wyłącznie o czas trwania przeszkody, tj. o czas, o jaki wyżej wskazane okoliczności wpłynęły na termin wykonania Umowy przez Wykonawcę uniemożliwiając mu terminową realizację przedmiotu Umowy.
7. Bez względu na postanowienia ust. 1 – 6, dopuszczone będą zmiany niesprzeciwiające się postanowieniom art. 144 ust. 1 ustawy PZP, tj. takie, które nie będą dotyczyć istotnych postanowień zawartej Umowy w stosunku do oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, z którym zawarta została Umowa.
8. Przewiduje się możliwość zmiany postanowień Umowy również w zakresie, w jakim będzie
to konieczne - jako logiczne następstwo wynikające ze zmian Umowy dokonanych lub dokonywanych na podstawie ust. 1 - 4.
9. Pod rygorem nieważności, zmiany Umowy, o których mowa w ust. 1 – 6 wymagają wprowadzenia poprzez zawarcie przez Zamawiającego i Wykonawcę pisemnego aneksu. Żadnej ze stron Umowy nie przysługuje roszczenie o zawarcie aneksu. Zamawiający zastrzega sobie również prawo uprzedniego negocjowania z Wykonawcą zakresu zmian do Umowy.
10. Wskazane powyżej przyczyny (możliwości) wprowadzenia zmian Umowy mogą wystąpić na podstawie jednego lub większej liczny aneksów. Podstawę tego samego aneksu może stanowić zarówno tylko jedna lub więcej niż jedna przyczyna (możliwość zmiany Umowy) spośród wskazanych przyczyn.
11. Niezależnie od powyższego, Strony dopuszczają możliwość zmian redakcyjnych Umowy, a także zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy, w szczególności przyspieszających realizację, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego na wykonanie, utrzymanie lub użytkowanie przedmiotu umowy bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy. W takiej sytuacji, Strony wprowadzą do umowy stosowne zmiany weryfikujące redakcyjne dotychczasowe brzmienie umowy albo też kierując się poszanowaniem wzajemnych interesów, zasadą równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodnym zamiarem wykonania przedmiotu umowy, określą zmiany korzystne z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy.
12. W razie wątpliwości, przyjmuje się, że nie stanowią zmiany Umowy następujące zmiany:
1) danych związanych z obsługą administracyjno-organizacyjną Umowy,
2) danych teleadresowych,
3) danych rejestrowych,
4) będące następstwem sukcesji uniwersalnej po jednej ze stron Umowy.
§6(1)
1. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy we wszystkich jej zakresach (w tym
w zakresie terminu realizacji, wynagrodzenia wykonawcy, zakresu przedmiotowego) w przypadku występowania okoliczności utrudniających lub uniemożliwiających realizację zamówienia (lub dopiero mających taki stan wywołać) w związku z występowaniem COVID-19.
2. Strony informują się wzajemnie o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie niniejszej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Strony umowy potwierdzają ten wpływ, dołączając do informacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, oświadczenia lub dokumenty, które mogą dotyczyć w szczególności:
1) nieobecności pracowników lub osób świadczących pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które uczestniczą lub mogłyby uczestniczyć w realizacji zamówienia z uwagi na: ich obowiązkową hospitalizację, objęcie kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym w związku z pozostawaniem w styczności z osobami, których zdrowie zostało zagrożone przez COVID-19, zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, lub niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19;
2) decyzji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nakładających na wykonawcę obowiązek podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych;
3) poleceń lub decyzji wydanych przez wojewodów, ministra właściwego do spraw zdrowia lub Prezesa Rady Ministrów, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, o których mowa w art. 11 ust. 1–3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, w tym jej zmian;
4) wstrzymania dostaw, trudności lub brak dostępności do sprzętu objętego przedmiotem niniejszej Umowy;
5) trudności w realizacji usług transportowych;
6) innych okoliczności, które uniemożliwiają bądź w istotnym stopniu ograniczają możliwość wykonania umowy;
7) okoliczności, o których mowa w pkt 1–6, w zakresie w jakim dotyczą one podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy;
2a. W przypadku wykonawców mających siedzibę lub wykonujących działalność związaną z realizacją umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w miejsce dokumentów, o których mowa w ust. 2, składa się dokumenty wydane przez odpowiednie instytucje w tych krajach lub oświadczenia tych wykonawców.
3. Każda ze stron może żądać przedstawienia dodatkowych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy.
4. Zamawiający po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 o których mowa w ust. 2, wpływają na należyte wykonanie umowy w uzgodnieniu z wykonawcą dokonuje zmiany umowy, w szczególności przez:
1) zmianę terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części,
2) zmianę sposobu wykonywania robót budowlanych,
3) zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy,
- o ile wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy.
5. W przypadku stwierdzenia, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w ust. 2, mogą wpłynąć na należyte wykonanie umowy, zamawiający, w uzgodnieniu z wykonawcą, może dokonać zmiany umowy zgodnie z ust. 4.
6. Zmiana terminu wykonania umowy lub jej części, lub czasowe zawieszenie wykonywania umowy lub jej części może nastąpić o czas trwania przeszkody i/lub o czas trwania skutków związanych z wystąpieniem tej przeszkody.
7. Strona wnioskująca o zmianę umowy przedstawia wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte jej wykonanie.
8. Wykonawca i podwykonawca, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, która jest związana z wykonaniem zamówienia publicznego lub jego części, uzgadniają odpowiednią zmianę tej umowy, w szczególności mogą zmienić termin wykonania umowy lub jej części, czasowo zawiesić wykonywanie umowy lub jej części, zmienić sposób wykonywania umowy lub zmienić zakres wzajemnych świadczeń.
9. W przypadku dokonania zmiany umowy, jeżeli zmiana ta obejmuje część zamówienia powierzoną do wykonania podwykonawcy, wykonawca i podwykonawca mogą uzgodnić odpowiednią zmianę łączącej ich umowy, w sposób zapewniający, że warunki wykonania tej umowy przez podwykonawcę nie będą mniej korzystne niż warunki wykonania umowy zmienionej pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą.
|